Geri git   Avaralar Forum > Sosyal Forumlar > Türkdanış

Cevap

Konu-Opsiyonları Görünüm

Türkiyede Emeklilik hakkı.
Eski 23.01.2009, 14:09   #1
06ankarali
Çalışkan Avara

Üyenin 06ankarali avatarı

Maniy: TL 81307953
Toplam teşekkür: 123
12 Mesajdan 25 teşekkür almış
06ankarali Yakında ünlü olacak
Idee Türkiyede Emeklilik hakkı.

Selam Arkadaşlar,
Uzun zamandır öğrenmek istediğim bazı sorular var kafamda,bu soruları
ilk başta forum arkadaşlarımla paylaşmak istedim.

1970 Doğumluyum.
1986 yılında mesleğime başladım,4 senelik bir eğitimden sonra 1990 da eğitimim
bitti.
Meslek hayatına 1986/1990 yılında başladım.
Yıl 2009 halen aynı firmada 23 yıldır çalışıyorum.
Türkiyeye dönmek istesem,kaç yaşında emekli olabilirim ve ne kadar borçlanmam
gerekiyor.
İzlediğim TV kanalları her biri ayrı ayrı cevap veriyor kafam karıştı bu konuda kesin
bir bilgi edinemiyorum.

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok memnun olurum,bu bilgileri
daha birçok vatandaşımızın ihtiyacı olduğuna inanıyorum.
Alman Vatandaşı değilim.
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden Teşekkür ediyorum.

Selamlar saygılar.
06ankarali offline   Alıntı yapıp cevapla
Teşekkürler: 06ankarali
alitek (07.03.2010), ayhan44 (27.01.2010), mufi38 (14.11.2012)

Eski 24.01.2009, 15:23   #2
ringo e.t
Çalışkan Avara

Üyenin ringo e.t avatarı

Maniy: TL 56747000
Toplam teşekkür: 401
199 Mesajdan 496 teşekkür almış
ringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisi
Standard

Güzel bir konuya deginmisin Ankarali kardes.
Benim bilgilere göre Türkiyede emekli olmak icin kesin dönme sartina bagli.
Bazi kisiler Türkiyeden emekli olmuslar ama sahte islemlerle.
Bu cok üzücü bir olay.
Birde o kisiler söyle yaptim böyle yaptim diye övünüyorlar.Bu Vatan hayinligine nasil övünülür bilmem.
Konu Parasal oldumu ne Dinimizi,ne dürüstlügü,ne kücüklere örnek olmamizi hatirliyoruz ne yazik ki.

Türkiye devletimiz diyorki kesin dönüs yap,emekli ol ve parani al diyor.
Belki sizlerinde tanidiklariniz vardir Türkiyeden emekli olanlar.Onlara sorun bakalim nasil bir cevab verecekler.

Eski 24.01.2009, 17:01   #3
saban ars
Demirbaş Avara

Maniy: TL 1036992803
Toplam teşekkür: 1.869
402 Mesajdan 565 teşekkür almış
saban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisi
Standard

selam arkadasim neden türkiyeye dönmek mecbur olsunki devletin basinda duranlar gecmisten bugüne halki icin ne yapmislarda halkinda yirmibes yil hizmet etmis öyle yada böyle
emekli olan insanlar serefsiz oluyor bir dönem milet vekilligi yapip kiyak emekli olanlar cokmu serefli yurtdisinda calisan insanimiza okadar cok serefsizlik yapiliyor ki onlarin ki onlarmi serefsiz hic bir devlet yardimindan faydalanamiyan onlar ssk ya bir kurus masrafi olmayan onlar yasi gelince üste 3,50 dolar ödeyen onlar serefsiz binbir zahmetle tasaruflarini türkiyenin
ekonomisine katkida dolandiricisina yagmur gibi yagan isci serefsiz türkiyede emekli olan mi serefli türkiyede emekli yasi erkendiyenler 18 ile 30 yas arasi genclere is bulamiyan isve isci bulma kurumumu hakli bence tekrar 25 hizmet yilina tekrar dönülmesi lazim halkina tasaruf planlamasi yapacagina birazda bastaki insanlar tasaruf yapsin insallah yaptigin bu yersiz suclamandan dolayi bir özür dilersin yanlas anlama ben emekli deyim ne yazikki o serefsizlige malesef ulasamadim saygilar
saban ars offline   Alıntı yapıp cevapla
Teşekkürler: saban ars
can 50 (30.05.2009), son imparator 27 (19.12.2011)

Eski 24.01.2009, 17:47   #4
ringo e.t
Çalışkan Avara

Üyenin ringo e.t avatarı

ringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisiringo e.t Avaralar tarafından tanınan birisi
Standard

Aleykumselam saban ars kardesim,
Cok sinirlenmisin kardesim ama kusura bakma benim özür dileyecek bir aciklama yapmadim.
Bir Ata sözü vardir"Dogru söyleyen dokuz kapidan kovulur"diye.

Ilk önce bir seyi düzeltebilmemiz icin kendi burnumuzu tutup hareket etmemiz lazim.
Ben bunu kendi sahsima yaziyorum sizi inciltme manasiyla degil.
Kendi cevremde yasanmis bir olayi size anlatayim.
Hemserimin biri Türkiyede emekli olmak icin bas vurmus.Avukat ve Noter aralicigiyla Devlete kesin dönüsünü isbatlatmis.
Burda Almanyada daha calisiyor emekli olmasina daha 15 senesi var ama Türkiyede catir catir emekli parasi aliyor.
Ben bu kisiye bravo cok güzel yapmisin,onlar bizi her zaman kazikliyor bir sefer biz onlari kaziklamisik ne olacak diyecek degilim.
Bizler önce kendimizi düzeltcez,sonra evlatlarimiza örnek olacagiz ve bu yeni yetisen evlatlaimiza dogruyu ögrettikmi eninde sonunda o yüksek makamda olan kisilerde düzelecektir.Belki aradan söyle bir 50 sene gecmesi lazim ama olsun burda Almanyada bir emekli yasi bile degil.
Saygilar

Ps:serefsiz kelimesi kullanmadim ilk yazimda.

Eski 24.01.2009, 23:23   #5
saban ars
Demirbaş Avara

saban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisisaban ars Avaralar tarafından tanınan birisi
Standard

selam 06 ankarali burdan bakabilirsin
Kod:
Sadece üyeler görebilir.
Teşekkürler saban ars!
kovanlik07 (05.10.2009)

Eski 25.01.2009, 00:09   #6
B.P
bartinli fortcu

Üyenin B.P avatarı

Mekan: uzaklarda
Maniy: TL 604104602
Toplam teşekkür: 520
295 Mesajdan 1.532 teşekkür almış
B.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :D
Standard

ben bu konuyu arastirdim.. Eger turkiyede simdiye kadar sigorta girisin yoksa.. 9000 is gününü ödüyorsun.. buda yaklasik 30.000 euro tutuyor. 49 yasinda emeklisin.. yanliz emekli olunca almayada calismaman gerekiyor ve devletten hic bir yardim almaman gerekiyor..

yukarida RINGO E.T arkadasimizin dedigini okudum. orada kesin dönus sarti gerekiyor demis.. bu kesinlikle yanlis.. Kesin dönüs gerekmiyor.

almanyaki calismis oldugunuz surenin parasini sigortanizdan cekmek istiyorsaniz kesin dönüs gerekiyor. bunuda istiyen Almanya´dir.

Yeni cikan kanun bence cok güzel. Cünki. Emekli olmak icin gereken parayi yatirinca 49 yasinda emekli olabiliyoruz. almanyada calismak istersek bu emekli süresini istedigimiz kadar uzatabiliyoruz.. Üstelik borclanma talebi icin turkiyeye gitmeye gerek yok almanyadanda yabiliyoruz..

değiştiren B.P (25.01.2009 saat 00:20 )
B.P offline   Alıntı yapıp cevapla
Teşekkürler: B.P
mufi38 (14.11.2012), saban ars (25.01.2009)

Eski 25.01.2009, 01:13   #7
oguen
Çalışkan Avara

Maniy: TL 284553490
Toplam teşekkür: 274
33 Mesajdan 37 teşekkür almış
oguen Yakında ünlü olacak
Standard

Alıntı:
bpeker demişki Mesajı göster
almanyaki calismis oldugunuz surenin parasini sigortanizdan cekmek istiyorsaniz kesin dönüs gerekiyor. bunuda istiyen Almanya´dir.
dogru söylüyorsun kesin dönüsü sart kosan almanyadir ve bunun yanisira emeklilik kasasindan sadece kendi ödediklerini alabiliyorsun almanyada yasayan her kes bilir seninle beraber isverende senin icin emeklilik kasasina aylik yatiriyor issiz kalinca arbeitsamt devam ödüyor emeklilik sigortasini cekmek istediginiz anda bu ödenen paralar LVA ya kaliyor bana göre büyük bir haksizlik üc ve bes milyona yakin türkiye cumhuriyeti vatandasi yasiyor bizler bu soruna ses cikaramiyorsak bizim ayibimizdir
oguen offline   Alıntı yapıp cevapla
Teşekkürler oguen!
saban ars (25.01.2009)

Eski 25.01.2009, 02:42   #8
ringo e.t
Çalışkan Avara

Üyenin ringo e.t avatarı

Standard

yukarida RINGO E.T arkadasimizin dedigini okudum. orada kesin dönus sarti gerekiyor demis.. bu kesinlikle yanlis.. Kesin dönüs gerekmiyor.

Kanun o zaman yeni degisti galiba.Öyle bir sart vardi.

Kod:
Sadece üyeler görebilir.

Eski 25.01.2009, 03:24   #9
emine
Miss Avara

Üyenin emine avatarı

Mekan: KEVN Ü MEKÂN
Maniy: TL 1354622408
Toplam teşekkür: 6.350
3.994 Mesajdan 18.412 teşekkür almış
emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.emine süpper devam böyle.
Standard

Lütfen birbirimizi kiracak,inciltecek derecede yorum yapmayalim
Bende cok gördüm Almanyada emekli,birde Türkiyeden kari-koca emekli olup ailesine 3-4 emekli maasi gelenleri,millet, bir emekli maasini alamazken,ailesine 2,3 yerden emekli maasi gelmeside bence devleti dolandirmaktan baska birsey degil,milletin ne yaptigi,nerden kazandigi ,yedigi,ictigi beni ilgilendirmez tabikii,neyse ben bu konulardan sizler kadarda anlamasam bunu bir yazayim,dökeyim icimi rahatlayim dedim...

Allah´ım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle,
Hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle...
emine offline   Alıntı yapıp cevapla

Eski 25.01.2009, 15:56   #10
SAKARYALI
Moderatör

Üyenin SAKARYALI avatarı

Mekan: Yalan Dünya
Maniy: TL 265402500
Toplam teşekkür: 2.053
1.149 Mesajdan 2.711 teşekkür almış
SAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :DSAKARYALI Maşallah desinler :D
Standard

Alıntı:
ringo e.t demişki Mesajı göster
Kanun o zaman yeni degisti galiba.Öyle bir sart vardi.
Evet ustam eski kanuna göre böyle birsey vardi yalniz bundan cok sayida vatandasimizin magdur olmasindan dolayi kanunda yeni bir düzenleme yapildi !
bpeker ustanin bilgilerine ufak bir ekleme yapacagim (benim bu konu hakkindaki medyadan takip ettigim bilgiler dahilinde !)
Almanyada calismama sartiyla demis bu biraz insani yaniltabilir burada önemli olan calismak veya calismamak degil burada aranan ve gereken sart
"kesinlikle hangi yolla olursa olsun hic bir sekilde Sigorta kasasina (Rentenkasse )sigorta pirimi ödenmiyecek !!!"

(Hadis-i serif )
SAKARYALI offline   Alıntı yapıp cevapla

Eski 25.01.2009, 15:59   #11
ringo e.t
Çalışkan Avara

Üyenin ringo e.t avatarı

Standard

Saban ars kardesime ben darilmadim,alinmadim.
Yazimla bazi kisileri incilttiysem Aff ola.
Ama bizler birbirimizin Hatalarini uyarmasak,söylemesek yine ayni Hatayi yapmaya mahkumuz.

Ilk yazimi zaten yakinlarima kizdigim icin yazmistim.

Saygilar

Eski 26.01.2009, 00:03   #12
keskinli1903
Yardımsever Avara

Üyenin keskinli1903 avatarı

Maniy: TL 104660091
Toplam teşekkür: 389
104 Mesajdan 175 teşekkür almış
keskinli1903 iyi bir atmofer sağlıyorkeskinli1903 iyi bir atmofer sağlıyor
Standard

2 hata 1 dogru yapmaz
sahte evraklarla emeklilik ne kadar yanlissa,bu aylikla gecinemeyenin calismasida o kadar dogru
türkiyede yasayip,emekli olduktan sonra ne kadar cok calisan insan var biliyormusunuz?
onlara calismak serbestte gurbetciye nicin yasak
sonucta emekliligi hediye etmiyorlar sana,her türk vatandasi gibi ne ödediysen karsiligini aliyorsun
ödemeyene emeklilik yok zaten
kimi parasini faize yatirir,yan gelir yatar,kimi emlakcilik yapar kiradan gecinir,kimide birikimini devlete yatirir emekli olur
keskinli1903 offline   Alıntı yapıp cevapla
Teşekkürler: keskinli1903
ceba (02.04.2009), mufi38 (14.11.2012), saban ars (26.01.2009)

Teşekkürler Arkadaşlar
Eski 27.01.2009, 17:08   #13
06ankarali
Çalışkan Avara

Üyenin 06ankarali avatarı

Maniy: TL 81307953
Toplam teşekkür: 123
12 Mesajdan 25 teşekkür almış
06ankarali Yakında ünlü olacak
Daumen hoch Teşekkürler Arkadaşlar

Değerli Forum dostlarım,
Verdiğiniz faydalı bilgiler için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi arz ederim.
Selamlar saygılar.
06ankarali offline   Alıntı yapıp cevapla
Teşekkürler: 06ankarali
ceba (02.04.2009), ringo e.t (01.02.2009)

Eski 02.04.2009, 15:32   #14
ceba
Yardımsever Avara

Üyenin ceba avatarı

Maniy: TL 109000000
Toplam teşekkür: 760
111 Mesajdan 170 teşekkür almış
ceba çok taktir ediliyorceba çok taktir ediliyorceba çok taktir ediliyor
Standard

Alıntı:
keskinli1903 demişki Mesajı göster
2 hata 1 dogru yapmaz
sahte evraklarla emeklilik ne kadar yanlissa,bu aylikla gecinemeyenin calismasida o kadar dogru
türkiyede yasayip,emekli olduktan sonra ne kadar cok calisan insan var biliyormusunuz?
onlara calismak serbestte gurbetciye nicin yasak
sonucta emekliligi hediye etmiyorlar sana,her türk vatandasi gibi ne ödediysen karsiligini aliyorsun
ödemeyene emeklilik yok zaten
kimi parasini faize yatirir,yan gelir yatar,kimi emlakcilik yapar kiradan gecinir,kimide birikimini devlete yatirir emekli olur
Bence bu cok dogru, Devletin vatandaslar arsinda ayrimcilik yapmamasi lazim..
Vatandas sahde evrak düzenliyerek Emekli olup, yetim hakkini yemis olurlar, hayri olmuyacagi gibi, cezasida cok agir suc..
ceba offline   Alıntı yapıp cevapla

Eski 09.05.2009, 01:06   #15
cabbar abi
Yardımsever Avara

Üyenin cabbar abi avatarı

Mekan: Almanya_Ceyhan
Maniy: TL 143854690
Toplam teşekkür: 372
31 Mesajdan 44 teşekkür almış
cabbar abi Yakında ünlü olacak
Standard

8,5 sene bilfiil prim ödedim,1,5 sene askerlik icin nakit para ödedim ne yapar 10 yil,su anda Almanya da calisiyorum,yeni kanuna göre 46 yasinda emekli olabiliyorum 2 yil var,o süre geldiginde geriye kalan prim borcumu buradan yatiracagim,tamam Tr ye kesin dönüs sarti yok ama burada calismamam lazim,yani yillarca prim ödedim,askerligimi ödedim ama emekli ayligi alamiyorum calistigim icin,istenmi cikayim,yoksa hakkim olan emekli parasini almiyamiyim yoksa bircok insanin yaptigi gibi sahtekarlik yollarina mi basvurayim yukarida arkadasimin dedigi gibi Tr de milyonlarca kisi emekli olduktan sonra calisiyor hemde kagitli ama bize yok.

Acaba büyüklerimiz neyi düsündü de böyle bir kanun cikardi....

Eski 13.05.2009, 01:25   #16
saban ars
Demirbaş Avara

Standard

Alıntı:
cabbar abi demişki Mesajı göster
8,5 sene bilfiil prim ödedim,1,5 sene askerlik icin nakit para ödedim ne yapar 10 yil,su anda Almanya da calisiyorum,yeni kanuna göre 46 yasinda emekli olabiliyorum 2 yil var,o süre geldiginde geriye kalan prim borcumu buradan yatiracagim,tamam Tr ye kesin dönüs sarti yok ama burada calismamam lazim,yani yillarca prim ödedim,askerligimi ödedim ama emekli ayligi alamiyorum calistigim icin,istenmi cikayim,yoksa hakkim olan emekli parasini almiyamiyim yoksa bircok insanin yaptigi gibi sahtekarlik yollarina mi basvurayim yukarida arkadasimin dedigi gibi Tr de milyonlarca kisi emekli olduktan sonra calisiyor hemde kagitli ama bize yok.

Acaba büyüklerimiz neyi düsündü de böyle bir kanun cikardi....
büyüklerimiz kanun cikarirken sözüm meclistendisari ata zözüne uymuslar
yani meclisteki bizim vekillerimiz cift maas alirken gurbetteyasayanlar
meclis disinda kalmislar bende bukanuna göre bir ata sözü söyleyeyim
gavur köyünde musluman eziyeti katlanacagiz benim su anda iki yilim giti
bundan böyle dahacok yillarim gidecek bizler sahte evraklarla yetim hakki
yiyeceyimize meclistekiler gurbetci haki yesin 10.000 tl nerde 500 tle nerde
500 tl ile de gecinemiyece yimize gere kart basmaya devam eyer ölmezsek
65 yasindansonra emekli oluruz bizde avrupadan calistigimiz islerde agir oldugu icin birgun kalp kirizi isi tatliya baglarda iki devlete bizlerden kurtulur
Teşekkürler saban ars!
vizik78ch (19.08.2009)

Eski 13.05.2009, 10:24   #17
beerte
Usta Avara

Maniy: TL 56013000
Toplam teşekkür: 11
4 Mesajdan 5 teşekkür almış
beerte yükselmeye çalışan dal gibi
Standard

emeklı olma emelı oldunmu busafer nezaman mazara gıdıcem dıye düsunürsün ..........

Eski 13.05.2009, 18:03   #18
cabbar abi
Yardımsever Avara

Üyenin cabbar abi avatarı

Mekan: Almanya_Ceyhan
Maniy: TL 143854690
Toplam teşekkür: 372
31 Mesajdan 44 teşekkür almış
cabbar abi Yakında ünlü olacak
Standard

beerte usta öyle deme ölmeyiz insallah ya,usta söyle bir düsün bir emekli maasi ne kadar 600 TL diyelim yilda 7.200 TL yapiyor al biletini git TR`ye tatil paran hazir,cok güzel olacak ama hakkimizi alabilirsek tabi.Bekleyecegiz baska bir sansimiz yok.

Eski 16.08.2009, 00:10   #19
B.P
bartinli fortcu

Üyenin B.P avatarı

Mekan: uzaklarda
Maniy: TL 604104602
Toplam teşekkür: 520
295 Mesajdan 1.532 teşekkür almış
B.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :DB.P Maşallah desinler :D
Standard

ben izinde ssk ya gidip sordum. bana önceden sigortan varmi dediler, Yok dedim. o zaman BAGKUR a gideceksin dediler. oraya gittim. oadakide 25 sene calis sonrada bu calistigini gösteren kagidi al gel dediler. onu borclanarak öde emeklisin dediler. 49 yasinda emekli olabiliyomusun.. benim 7 sene calismisligim var dedim. o zaman sadece 7 seneyi borclanabilirsin dedi ama isini yaramaz dedi. 25 sene istiyorlar,,,,,
06ankarali (16.08.2009)

Eski 18.08.2009, 22:13   #20
karambola
Usta Avara

Üyenin karambola avatarı

Maniy: TL 110153935
Toplam teşekkür: 41
11 Mesajdan 17 teşekkür almış
karambola yükselmeye çalışan dal gibi
Standard

Bizi zamaninda avrupaya daha dogrusu Almanyaya sattilar,simdi ise emekli olmak icin para istiyorlar...

Kim di simdi ki hükümeti basa getiren?

Gurbetciydi Degil mi?

Neden derseniz, bir düsünün,kombasan yada yimpas kimin adamiydi?

Cem uzani bitiren yine kim di?
Kirmizi bültenle aranan kisiyle yan yana namaz kilan kimdi?
karambola offline   Alıntı yapıp cevapla
Teşekkürler: karambola
inek Saban (27.10.2010), mufi38 (14.11.2012)
Cevap

Konu-Opsiyonları
Görünüm

Forum kuralları
Yeni konu açma yetkin yok
Konulara cevap yazma yetkin yok
Dosya yükleme yetkin yok
Mesajlarını düzenleme yetkin yok

BB code Açık
Smile Açık
[IMG] Code Açık
HTML-Code Kapalı